قانون جذب چیست؟ آیا قانون جذب واقعیت دارد؟ جایگزین­‌های قانون جذب کدامند؟

  نویسنده: مهدی حکیم

نظریه­ پرداز و مدرس مهندسی فکر و شخصیت هوشمند

دریافت مقاله به صورت کتاب الکترونیکی:

کتاب الکترونیکی قانون جذب چیست؟ آیا قانون جذب واقعیت دارد؟

 

سلام بر شما دوست عزیز.

من مهدی حکیم هستم، مدرس و مبتکر نظریه شخصیت هوشمند و مهندسی فکر.

و به خاطر اینکه این سؤال، خیلی مطرح شده، و خیلی‌ها اولین چیزی که از من می‌پرسن اینه که:

آیا شما قانون جذب رو قبول دارید؟ آیا قانون جذب واقعیت داره؟ آیا قانون جذب باعث رشد آدم میشه؟ آیا قانون جذب واقعا باعث رسیدن آدم به خواسته‌هاش میشه؟ و خیلی سؤالات دیگه از این قبیل.

من این مقاله رو برای شما تهیه کردم تا توضیحات کاملی در این باره به دست بیارید.

۱) از کجا شروع کنیم؟

قانون جذب چیست؟ آیا قانون جذب واقعیت دارد؟

قبل از اینکه به این سؤال‌ها جواب بدم، و می‌دونم که خیلی مشتاق هستید جواب دقیق و درستی نسبت به این سؤالات به دست بیارید؛

باید بگم که رسیدن به دیدگاه صحیح نیازمند یک سری پیش‌نیازهاست.

اینکه همینطور بیاییم و یه چیزی رو رد کنیم یا ادعا کنیم که درسته، روش یک انسان هوشمند نیست. بلکه روش انسان‌های مکانیکیه که در کتاب بازسازی ذهن هوشمند به طور کامل در این باره صحبت کردیم. حتما این کتاب رو مطالعه کنید.

پس قبل از اینکه نسبت به چیزی تعصب پیدا کنیم و کورکورانه اونو رد کنیم یا ازش دفاع کنیم، باید یاد بگیریم چطور ذهنمون رو درست جهت دهی بکنیم. یعنی به ذهنمون اجازه بدیم که اطلاعات رو درست دریافت بکنه، درست تجزیه و تحلیل بکنه و درست به نتیجه برسه.

در غیر این صورت فقط داریم خودمونو گول می‌زنیم و یک بینش غلط برای خودمون به وجود میاریم.

با بینش‌های غلط، تنها در مسیرهای غلط قرار می‌گیریم و سالیان دراز، به این مسیر غلط ادامه خواهیم داد.

حتما می‌پرسید که مشکل مسیر غلط چیه؟

هیچ مشکل خاصی وجود نداره مگر اینکه تمام سرمایه‌های مادی، معنوی و ذهنی شما از بین میره. هیچ اتفاق دیگه‌ای نمی‌افته!

پس شرط اول نتیجه­‌گیری درست چیه؟

شرطش اینه که ذهنمون رو در مسیر درستی جهت­‌دهی بکنیم.

بریم سراغ بحث داغ این مقاله:

 

۲) اصلاً قانون جذب یعنی چی؟

طبیعیه که اول باید مفهوم درست قانون جذب رو درک کنیم تا بتونیم درباره­اش هم نظر بدیم.

ولی می­دونید مشکل کجاست؟

هر کسی قانون جذب رو بر اساس دیدگاه و دل خودش تعریف می­کنه.

پیش هر استادی که برید، برای خودش صاحب نظره. حالا بماند که قانون جذب یک منشأ و مبدأ مشخصی داره.

اگر قرار باشه که تعریف درستی ازش داشته باشیم، باید بریم سراغ خالق این ایده.

بقیه فقط برای بازارگرمی خودشون، در این نظریه، صاحب نظر شدن. و نظرات خودشونو به عنوان دیدگاه اصلی به دیگران قالب می‌کنن.

من دو تا دیدگاه اصلی در این زمینه رو برای شما بیان می‌کنم. شما هم می‌تونید در این باره سرچ کنید و ببینید هر کسی چطور این مسأله رو تعریف می‌کنه؟

 

۳) اولین اشتباه در شناخت قانون جذب:

خیلی جالبه که اکثر کسانی که قانون جذب رو ترویج می‌کنن، اولین حرفی که ازشون می‌شنویم اینه که:

قانون جذب مثل قانون جاذبه در فیزیک، یک قانون ثابت در جهان است!!!

عزیز من!

قانون جذب مثل قانون جاذبه یک قانون ثابت است؟؟؟

شما چطور به این دیدگاه رسیدی؟ دقیقا چه آزمایش­‌های علمی برای چنین ادعایی انجام دادی؟

و همین یک جمله از مدعیان جذب کافیه تا شما، تا انتهای مطلب رو درک کنید.

شاید متوجه نشده باشید که دقیقا اینجا چه اتفاقی افتاده.

بزارید این موضوع رو برای شما کمی باز کنم.

وقتی که شما بدون ارائه هیچ مدرک و هیچ آزمایش معتبری، چنین ادعایی می­‌کنید، و قانون جذب رو به یک قانون علمی تجربی و فیزیکی می­‌چسبونید، تنها و تنها ثابت می­کنید که هیچ دستاویز قابل اعتمادی ندارید! و فقط با این کار سعی می­‌کنید، از تشابه اسمی و اعتبار یک مسأله دیگه، برای ادعای خودتون استفاده کنید.

خب طبیعیه که انسان­‌های معمولی، چنین خطای فکری‌ای رو درک نکنن. ولی اگر کمی دقت کنید حتما متوجه می­شید.

همین الان بگم، قانون جذبی که مطرح میشه هیچ ارتباطی به قانون جاذبه در فیزیک نداره. و مدعیان، تنها از شباهت اسمی و عملکرد قانون جاذبه، برای رسیدن به مقاصد خودشون استفاده می­کنن.

 

۴) تعریف اول از قانون جذب:

طبیعتاً این تعریفی که ارائه میدم از خودم نیست و به نقل از کسانی است که قانون جذب رو تدریس می­کنن یا درباره­‌اش می­‌نویسن. چون من در این زمینه هیچ ادعایی ندارم. البته در انتها، قانون جذب رو به شکل درست براتون تعریف می­کنم. به شکل درست یعنی همون اتفاقی که در قانون جاذبه می­افته.

چون اگر قراره برای قانون جذب، از قانون جاذبه استفاده کنیم، باید خیلی شبیه به هم باشن. حتی در عملکرد. ولی چیزی که از قانون جذب مطرح میشه هیچ ربطی به قانون جاذبه و عملکردش نداره!

تعریف اول قانون جذب و ساده­‌ترین تعریفش اینه:

به هر چیزی که فکر کنید، آن را جذب خواهید کرد. چه چیزهای خوب و چه چیزهای بد.

یعنی به هر چیزی که فکر می‌­کنید، در واقع در حال جذب کردن آن هستید.

در ادامه این تعریف متوجه میشیم که زندگی رو به مثبت و منفی تقسیم کردیم. حالا بماند که مثبت و منفی از نگاه هر کسی متفاوته. ولی مثلاً میگن ثروت یعنی یک چیز مثبته. یا مثلا روابط عالی با دیگران یک چیز مثبته. همین مثبت و منفی هم معلوم نیست از کجا اومده.

حالا بیایید ببینیم برای اثبات این تعریف چکار می­کنن.

میگن که شاید این قانون غیر واقعی به نظر بیاد ولی یه نگاهی به زندگی­تون بندازید. وقت­‌هایی که منفی‌­نگر هستید، برای شما اتفاقات منفی می‌­افته و وقت­‌هایی که حس خوب دارید، همه چیزهای خوب براتون اتفاق می­افته.

پس همین نشون میده که قانون جذب، در هر لحظه داره اتفاق می­افته.

چه استدلال جالبی!

حالا همین جا خیلی‌­ها میگن که ما خیلی وقت­ها حس خوب داریم، نگاهمون مثبته ولی اصلا اتفاقات خوب برامون نمی­افته.

احتمالا جواب بدن که منفی­‌نگر هستید بدون اینکه خودتون بدونید. چون قانون جذب یک قانون قطعیه و اثبات شده. پس شمایید که دارید اشتباه می­کنید.

من هم میگم کاش واقعاً اول اثبات شده بود بعد چنین ادعایی می‌­کردید.

ولی یه چیز خیلی باحال دیگه که اتفاق می­‌افته اینه که؛ بعضی­‌ها هستن و کاملا منفی‌نگرن. ولی همیشه براشون اتفاقای خوب می­افته!

احتمالا اونا هم خودشون نمی­دونن که مثبت‌نگر هستن.

البته یه چیزی رو همین الان بگم. من تا به حال کسی رو ندیدم که همیشه براش فقط اتفاقای مثبت بیفته. حتی همین کسانی که مدعی جذب و تدریسش هستن. خودشون خیلی وقت‌­ها با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می­کنن.

و البته کسانی رو دیدم که هیچ اتفاق مثبتی براشون نمی­افته. ولی دلیلش منفی‌نگری نیست. دلیلش چیز دیگری است که در کتاب بازسازی ذهن هوشمند به طور کامل درباره­‌اش توضیح دادم.

نقد علمی این تعریف رو در ادامه و بعد از ارائه تعریف دوم انجام میدیم.

بریم سراغ تعریف دوم:

 

۵) تعریف دوم قانون جذب:

قانون جذب قانون ارتعاش­‌هاست. یعنی جذب هنگامی اتفاق می­‌افتد که ارتعاشی هماهنگ با ارتعاشات خارجی از شما و ذهن شما ساطع شود. این ارتعاش­ها همدیگر را جذب می­کنند و به این ترتیب، شما، چیزهای خارجی را جذب خودتان می­‌کنید.

در این تعریف دوباره می­‌بینیم که برای اثبات قانون جذب، به یک قانون فیزیکی دیگه پناه بردن. ولی وقتی به این قانون فیزیک مراجعه می­کنیم، متوجه میشیم که:

ارتعاشات مختلف همدیگه رو نه جذب می­کنن و نه دفع می­کنن!

خب حالا بریم سراغ تحلیل و بررسی قانون جذب و پیاده‌سازی اون در زندگی.

اصلا درسته یا درست نیست؟ چه ایراداتی بهش وارده؟ اصلاً افرادی که جذب رو قبول دارن، چه نوع زندگی­‌ای دارن؟

 

۶) آیا قانون جذب واقعیت دارد؟

دوستان عزیز من. برای رسیدن به جواب این سؤال دو روش وجود داره. یک روش اینه که بریم و تحقیق علمی و دقیق انجام بدیم. همه جوانبش رو بررسی کنیم. بعداً، بدون تعصب، یک دیدگاه علمی ارائه بدیم.

یک راه دیگه هم وجود داره و اون اینه که اول، قانون جذب رو باور کنیم، به خودمون بقبولونیم، و خودمون رو بکشیم تا براش دلیل بتراشیم و دیگران رو قانع کنیم که دیدگاه ما درست بوده!

و از ترفندهای قانع سازی مخاطب و نقاط کور تفکرش استفاده کنیم، تا اون رو به اشتباه بندازیم و نسبت به حرف ما قانع بشه.

شما باید مشخص کنید کدوم مسیر رو برای درک واقعی یا غیر واقعی بودن جذب می­خواهید ادامه بدید.

اگر روش شما، روش دومه، قطعاً این مقاله به کار شما نمیاد. چون روش ما، روش علمی و روش تفکره. نه روش توهم و باورهای غیر واقعی.

چرا این حرف رو زدم؟

دلیلش واضحه. چون اکثر کسانی که در این باره با من بحث می­کنن، از دسته دوم هستن. تفکر بسیار ضعیفی دارن و با سفسطه و دلایل توهمی، دنبال اثبات دیدگاه خودشون هستن. یعنی اصلاً براشون مهم نیست که واقعیت چیه. فقط و فقط دنبال این هستن که به خودشون بقبولونن که باور درست و خوبی دارن!!!

البته زود قضاوت نکنید. در انتهای این مقاله، دیدگاه درست و کاربردی قانون جذب رو برای شما ارائه می­کنم تا به شکل درست و واقعی به خواسته­‌های ارزشمند دست پیدا کنید. دقت کنید که گفتم خواسته‌­های ارزشمند و نه هر خواسته‌­ای. هر چند که رسیدن به خواسته‌­های غیر ارزشمند هم شدنیه و راه خودش رو داره. ولی خب من تنها به روش یک انسان هوشمند عمل می­‌کنم و دنبال خواسته­‌های غیر ارزشمند نمیرم.

بریم سراغ نقد علمی و دقیق قانون جذب با توجه به تعریف­‌هایی که تا الان گفته شد. قانون جذب با تعریف­‌های دیگه، قطعا نقد متفاوتی خواهد داشت. پس دقت کنید که الان فقط با توجه به دو تعریف گفته شده می­‌خواهیم این قانون رو نقد کنیم. البته همین دو نگاه به جذب، بیشترین طرفدار رو داره.

 

۷) نقد تعریف اول: به هر چیزی که بهش فکر بکنی، همون رو جذب می­کنی.

اولین سؤالی که مطرح میشه اینه که: دقیقا چه شواهدی برای این ادعا وجود داره.

اگر دقت کنید اینجا یک ادعا اتفاق افتاده. قطعا شما از من قبول نمی­کنید که ادعایی بکنم و هیچ مدرک و دلیلی براش ارائه ندم! درسته؟

ولی نکته خنده دار اینه که بسیاری از طرفداران جذب، بدون هیچ دلیل و مدرکی این ادعا رو قبول کردن! و وقتی باهاشون بحث می­کنیم، متوجه میشیم که چون فلانی این حرف رو زده، ما هم قبول کردیم!.

خطاب به این افراد میگم: شما ادعای من رو بدون دلیل و مدرک قبول نمی­کنید، ولی چطوره که ادعاهای دیگران رو بدون دلیل و مدرک قبول می­کنید؟

می­دونید مشکل کجاست؟ این افراد به خاطر ضعف در تفکر، وقتی توی جوّ یه چیزی قرار می­گیرن، سریع اون رو قبول می­کنن. چون از چند ترفند قانع سازی استفاده شده که نسبت بهش آگاه نیستن. ترفند تأیید جمعی، ترفند تأیید مخاطب، ترفند فروش آرزو.

اینکه هر کدوم از این ترفندها چی هستن، بماند برای کارگاه­های تفکر. به عنوان یک انسان هوشمند، لازمه تا تمام ترفندهای فکری رو بلد باشید تا کسی با استفاده از اونها­، از شما سو استفاده نکنه.

خب حالا من دوباره سؤالم رو مطرح می­کنم. چه شواهد علمی و دقیقی برای تأیید این مطلب وجود داره که:

اگر به چیزی فکر کنیم، در حال جذب کردن اون هستیم؟

اگر بخواهیم مسیر علمی برای اثبات این ادعا رو پیش بگیریم، تنها یک راه داریم. دقت کنید که دنبال این هستیم که به روش علمی به درست بودن این مطلب برسیم. بدون هیچ تعصبی.

 

روشش خیلی ساده است.

یک وسیله رو انتخاب کنید و در گوشه­‌ای از اتاقتون قرار بدید. بعد یه گوشه بشینید و بهش فکر کنید. ساعتتون رو تنظیم کنید و ببینید که چقدر زمان می­بره تا اون شیء به سمت شما بیاد و در دستان شما قرار بگیره.

اصلا شوخی نمی­کنم. این تمرین رو به صورت بسیار جدی مطرح کردم. اگر به دنبال اثبات علمی یک مسأله هستیم، باید از روش عملی استفاده کنیم. روش علمی دو صورت داره. یا تفکر و یا تجربه. تفکر که کلا استفاده نمیشه و براش الگوی خاصی تعریف نشده که بتونیم اینجا استفاده کنیم. (البته در مهندسی فکر این کار رو انجام می­دیم و قبل از دیگران به این الگو دست پیدا کردیم) راه دوم، راه تجربه است. راه تجربه یعنی همین آزمایشی که گفتم.

اگر از این آزمایش خندتون گرفته یا دارید زیر لب، منو مسخره می­کنید،

در واقع دارید تنها و تنها قانون جذب (با توجه به تعریف گفته شده) رو زیر سؤال می­برید.

در همین لحظه بعضی از مدعیان جذب میان میگن، کی گفته فقط باید فکر کنی؟ باید عمل و اقدام هم در ادامه فکر کردن بیاد!

درست همین­جاست که مدعیان جذب، دست خودشون را رو می­کنن. یعنی از ادعای اول دست می­کشن و ادعاشون رو تغییر می­دن. میگن ما که نگفتیم فکر کردن خالی باعث جذب میشه. اصلا جذب بدون اقدام معنی نداره.

خب، باز هم خوبه. یک قدم اومدیم جلو.

بیایید این دیدگاه رو نقد کنیم.

ادعای جدید به این شکل در اومد:

 

اول باید به یه چیزی فکر بکنید و بعدش هم براش اقدام بکنید تا بهش برسید.

این ادعا عاقلانه ­تر به نظر میاد.

ولی صبر کنید. ادمای زرنگ همین­جا، مچ مدعیان رو می­گیرن.

در این ادعا دقیقا چه اتفاقی افتاده؟ بیایید اون رو به صورت علمی کالبد شکافی بکنیم.

در این ادعا برای رسیدن به نتیجه، باید دو کار انجام بدید.

اول باید به اون چیز فکر کنید.

دوم اینکه باید براش اقدام کنید.

در صورت انجام این دو تا کار، اتفاقی که می­ خواهید به وجود میاد. یعنی به اون چیز دست پیدا می­کنید.

با توجه به این ادعا، اگر یکی از دو کاری که باید انجام بدید رو انجام ندید، نتیجه ­ای هم نباید به وجود بیاد.

یعنی اگر فکر نکنید ولی اقدامی انجام بدید، نباید به اون چیز برسید. مثلا هیچ وقت نباید بتونید اون کتاب رو بردارید!!!!

آیا چنین چیزی درسته؟

مشخصه که درست نیست. شما می­تونید بدون اینکه به اون کتاب فکر کنید و سعی در جذب کتاب داشته باشید، تنها اقدام انجام بدید و کتاب رو بردارید.

یک مثال دیگه هم اینه که شما در یک مسیر مشغول قدم زدن هستید و فکرتون مشغول چیز دیگه­ایه. یه دفعی توی یه چاله می­افتید. خب در این حالت که اصلا به اون چاله فکر نکردید. اصلا  هم ترسی از افتادن در چاله نداشتید. ولی چون اقدام شما در این مسیر بوده، این اتفاق هم برای شما افتاده.

 

پس دیگه جذب کردن به وسیله تفکر اینجا چه معنی­‌ای داره؟ وقتی که شما می­تونید بدون فکر کردن به چیزی و بدون تلاش فکری برای جذب اون، تنها با اقدام کردن بهش برسید!!!

و این چیزیه که هر روزه داره اتفاق می­افته. شما نون اقداماتتون رو می­خورید نه نون افکارتون که به سمت اشیا می­‌فرستید! (تازه اگر حتی قبول کنیم چنین ایده­ای درسته. یعنی فرستادن فکر به سمت اشیا!!!)

مدعیان جذب به این روش، میگن اول بهش فکر کنید و افکار مثبت به سمت اشیا بفرستید، بعدش براش اقدام کنید بعد نتیجه می­‌گیرید. احتمالا هم نتیجه می­‌گیرید. چون دارید اقدام می­کنید. وقتی نتیجه گرفتید به شما می­گن: دیدید قانون جذب درست میگه؟!

و به همین سادگی از جهل شما در تجزیه و تحلیل و نقد ایده­‌های خودشون استفاده می­کنن و شما ناخودآگاه قانع میشید که دارن درست میگن.

و به این ترتیب، زندگی شما در یک مسیر پر از تیغ­ها و سنگ­ریزه­‌های خطرناک قرار می­گیره. چرا؟ چون استارت اشتباهات فکری در ذهن شما زده شده. به این ترتیب، اشتباهات بسیار زیاد دیگری قطعاً برای شما به وجود خواهد آمد. چون تفکر اشتباهی در شما شکل گرفته. البته ممکنه تا زمان زیادی حس نکنید که مسیر اشتباهی رو پی گرفتید.

این هم از آزمایشی که قانون جذب ازش سربلند بیرون نیامد.

خلاصه این قسمت اینه که شما نتیجه اقداماتون رو می­بینید و نه نتیجه افکار و ارتعاشاتی که به سمت چیزهای مختلف ارسال می­کنید.

ولی کسانی که جذب می­فروشن، از این خلأ فکری شما استفاده می­کنن تا شما رو قانع کنن که باید قوانین قانون جذب رو در دوره­هاشون یاد بگیرید.

و برای اینکه حتما نتیجه بگیرید، به شما اقداماتی رو یاد میدن که هیچ ارتباطی به قانون جذب نداره. و از این راه هم شما به خواسته­تون می­رسید و هم اون­ها. کاری به این قسمت ندارم که کار درستیه یا نه. اصل بحث ما

اینه که آیا از راه قانون جذب به نتیجه رسیدید یا نه. و با توجه به مسائلی که گفته شد، ثابت کردیم که چنین ادعایی صحت نداره.

۸) نقد دوم: زمان رسیدن به خواسته

اگر دقت کنید، در آزمایش­های علمی، زمان یکی از مهم­ترین فاکتورهاست. یعنی شما اگر اقدام خاصی رو انجام بدید، در زمان خاصی به نتیجه خاصی می­‌رسید. ولی مدعیان جذب نمی­تونن هیچ زمان مشخصی برای رسیدن به خواسته­‌تون مشخص کنن.

چرا نمی­تونن؟ واضحه. چون ادعاشون هیچ پایه و اساسی نداره.

در مورد زمان رسیدن به خواسته­‌ها میگن:

خواسته شما در زمان و مکان خودش به دستتون می­‌رسه. اصلا هم معلوم نیست زمان و مکانش، کی و کجاست!

خب عزیزم این که نشد دلیل علمی.

وقتی چیزی قانونه، همه این جزئیاتش هم باید مشخص باشه. مثلاً در فیزیک و شیمی و علوم دیگه، هر عمل و عکس العملی، زمان مشخصی داره. و بر اساس زمان هر عکس العمل، نتایج علمی شکل گرفته.

با این حساب شما باید بشینید و کلی ارتعاش ارسال کنید، اصلا هم معلوم نیست کی قراره بهش برسید. البته راه­‌های دیگه وجود داره که زمان رسیدن رو خیلی دقیق­‌تر مشخص می­کنه و می­‌تونید از اون­ راه­‌ها استفاده کنید. این سطح پایین­‌ترین نقدی بود که به این دیدگاه میشد وارد کرد. نقدهای بسیار مهم­‌تر و عمیق­‌تری وجود داره از جمله از بین رفتن قدرت ذهن شما؛ در ادامه درباره­‌اش صحبت می­‌کنم.

 

۹) یک داستان که برای خودم اتفاق افتاد.

با یکی از مدعیان قانون جذب داشتم بحث می­کردم. گفتم اگر جذب درست باشه، بدون اقدام هم باید به خواسته­‌تون برسید.

سریع گفت که البته همینطوره. استاد فلانی که جذب رو تدریس می­‌کنن، همین ادعا رو دارن. یعنی میگن که با فکر کردن خالی، می­تونید به خواسته­‌تون برسید. البته ایشون هم خودشون از شاگردان استاد فلانی بودن که الان من اسم نمی­‌برم.

ولی خیلی جالبه که همین استاد فلانی هیچ وقت خودش نرفته بشینه یه گوشه و با فکر کردن ثروتش رو به دست بیاره. ایشون از راه کلاس­‌های میلیونی، به ثروتش رسیده. کلاس­های حرفه­ای ایشون، حدود بیست میلیون تومن هزینه‌­اشه.

من تعجب می­کنم از استادی که می­‌تونه با فکر کردن، و بدون اقدام، ثروت رو جذب بکنه ولی این همه از شاگرداش پول می­گیره و هیچ منبع درآمد دیگه­‌ای هم نداره!

عملکرد ایشون، ثابت می­کنه که خودش هم به چنین حرفی اعتقاد نداره. در غیر این صورت می­‌تونست همین کلاس­های میلیونی رو رایگان برگزار کنه و با توجه به شهرتی که داره، قطعاً آدم­­‌های بیشتری از کلاس‌­هاشون استفاده می­کردن.

یه وقت هست که بعض‌ی­ها ما رو احمق فرض می­کنن و یه وقت هم هست که ما بهشون چنین اجازه­ای می­دیم. اشکالی نداره که اون­‌ها ما رو احمق فرض کنن. ولی حداقل ما نباید طوری فکر کنیم که اون­ها به خواسته­‌هاشون برسن.

 

۱۰) نقد سوم: کشتن قدرت ذهن و تفکر شما با تلقین و باور

قانون جذب با تعریف­‌هایی که گفته شده بر پایه دو تا تکنیک بسیار مهمه.

تکنیک اول، تکنیک تلقین

و تکنیک دوم، تکنیک باور کردن.

این دو تا تکنیک چه بلایی بر سر شما و ذهنتون میاره؟ فکر نکنم که بدونید!

یه سؤال: کی آدم به خودش یه چیزی رو تلقین می­کنه؟

مثلا شما همیشه اسمتون رو به خودتون تلقین می­کنید؟ روزی دویست بار اسمتون رو تکرار می­کنید؟

قطعا نه! این کار بسیار خنده‌­داره.

خب چرا این کار رو نمی­‌کنید؟

دلیلش اینه که شما نسبت به اسمتون به آگاهی کامل رسیدید. نیازی ندارید که به خودتون تلقین کنید.

همین نکته کافیه تا شما درک کنید که تلقین چه بلایی بر سر آگاهی شما میاره.

از طرفی دیگه، تلقین کردن یعنی پریدن از روی مسیر آگاهی.

دیگه نگم که اگر مسیر آگاهی رو نرید چه بلایی بر سر شما خواهد آمد!

این بزرگ­ترین جنایتیه که مدعیان جذب در حق شما انجام میدن و شما هم متوجه نیستید.

داستان آگاهی خیلی طولانیه و حتما باید در این زمینه به اندازه کافی تحقیق و مطالعه داشته باشید.

کتاب بازسازی ذهن هوشمند هم می­تونه به شما برای این موضوع کمک کنه. روش دریافت این کتاب در وبسایت مهندسی فکر وجود داره.

[button color=”green” link=”https://mohandesifekr.com/product/zehn-hooshmand-0/” align=”center” target=”_blank” radius=”10″]دریافت کتاب بازسازی ذهن هوشمند صفرم[/button]

 

ولی به طور خلاصه توضیح می­دم.

شما برای رسیدن به نتایج خوب در زندگی نیاز به پیمودن مسیرهای صحیح و خوب دارید.

پس اولین چیزی که باید بهش برسید، مسیرهای خوبه.

خب چطور باید این مسیرهای خوب رو به دست بیاریم؟

راهش تفکر صحیحه.

تفکر صحیح منجر به رسیدن شما به آگاهی میشه. و شما از این آگاهی صحیح در پیمودن مسیر صحیح استفاده می­‌کنید؛ تا اینکه بعد از پیمودن مسیر، به هدف و نتیجه مطلوب برسید.

خب حالا اگر به آگاهی نرسید چی می­شه؟

قطعا مسیرهای خوب رو هم نمی­‌تونید پیدا کنید. حتی اگر دیگران بعضی از این مسیرها رو به شما نشون بدن، باز هم شما قدرت دیدن همه مسیرهای مناسب رو نخواهید داشت.

خب چطور باید به آگاهی برسیم؟

تنها راه رسیدن به آگاهی، پیمودن مسیر تفکره.

حالا با تلقین چه اتفاقی می­افته؟ شما به جای اینکه مسیر تفکر رو پیش برید، مستقیما می‌­پرید روی نتیجه­‌گیری.

خب از کجا معلوم نتیجه­‌گیری شما درست باشه؟ فقط تنها وقتی میشه اینطور نتیجه­‌گیری کرد که شما بدونید مسیر تفکر رو چطور رفتید. ولی در تلقین عملاً مسیر تفکری وجود نداره.

با این حساب شما، تفکر خودتون رو کشتید و از بین بردید. و همیشه به جای اینکه به دنبال رسیدن به آگاهی باشید، دنبال این خواهید بود تا از راه تلقین به نتیجه برسید.

 

خب حالا سؤال من از شما اینه که: دقیقا چه اتفاقی برای شما افتاده؟

آیا خودتون متوجه هستید چه بلایی بر سر خودتون آوردید؟

شما رشد خودتون رو به عنوان یک انسان متوقف کردید؟ چرا؟ چون تفکر خودتون رو از بین بردید و انسانیت شما وابسته به قدرت تفکر شماست. بدون تفکر، با هیچ موجود دیگه‌ فرقی نداریم. فقط شکلمون فرق می­کنه.

و در یک جمله می­تونم بگم که:

با رفتن مسیر تلقین، شما هوشمندی و ذهن هوشمند خودتون رو نابود می­کنید.

و این چیزیه که حتی در نظام آموزشی به خورد شما داده شده. تلقین و تلقین و تلقین.

فقط نتیجه­‌ها به شما داده میشه و هیچ تفکری در شما رشد نمی­کنه.

۱۱) روش باور چه مشکلی برای هوشمندی شما به وجود میاره؟

تکنیک بعدی که قانون جذب بر روی اون سواره، قانون باور کردنه. قانون جذب میگه وقتی که شما یک چیزی رو باور کنید، بهش می­‌رسید.

خب این روش چه مشکلی برای هوشمندی شما به وجود میاره.

این روش از باور کردن، دوباره همون مشکل تلقین رو به وجود میاره. در واقع این دو روش بسیار نزدیک به هم هستن.

شما باید به آگاهی برسید و نیازی به باور کردن ندارید. اصلاً باورهای شما باید از مسیر آگاهی بگذره. در حالی که در روش جذب، باور شما از راه تلقین قراره شکل بگیره.

با توجه به مسیر هوشمندی، باورها در انتهای مسیر آگاهی قرار می­گیرن.

ولی در قانون جذب گفته میشه که شما اگر باور نداشته باشید، بهش نمی­رسید.

 

خب اگر باور ما غلط باشه چی؟ اگر باور ما توهمی باشه چی؟ اگر اصلا باور ما ارزشمند نباشه چی؟

هیچ کدوم از این حرفا به شما زده نمیشه.

فقط به شما گفته میشه که باید به خودباوری برسید. شما می­تونید. باید باور کنید که می­تونید.

خب اگر واقعیت این بود که شما نمی­تونید و به خودتون فشار نادرستی وارد کردید و برای شما مشکلی به وجود اومد چی؟ کی پاسخگوست؟

مگر واقعیت منتظر باورهای شماست تا بر اساس اون تغییر کنه؟

این شما هستید که باید باورهای خودتون رو بر اساس واقعیت تغییر بدید. واقعیت­‌ها، با تغییر باور شما تغییر نمی­کنن. فقط نگاه شما نسبت به اون­ها تغییر کرده و هر نگاه نادرستی نسبت به واقعیت، منجر به عکس العمل نادرست شما میشه. اینطوری فقط شما ضرر می­کنید.

۱۲) اصلا در زندگی به چی باید برسید؟ مگر رسیدن به هر خواسته­ای برای ما خوبه؟

یک نکته خیلی مهم­ در زندگی اینه که اصلا باید مشخص کنیم که دنبال چی باید باشیم؟

اصلا داریم خواسته­هامون رو درست انتخاب می­کنیم یا نه؟

مگر رسیدن به هر خواسته­ای برای ما مفیده؟

فرض کنیم بعد از بیست سال به ثروت زیادی هم رسیدیم. خب بعدش چی؟

اگر شما فکر می­کنید با پول به قله­‌های خوشبختی و رضایت­مندی می‌­رسید باید بگم که سخت در اشتباهید. چون رشد جیب شما، به معنی رشد خود شما نیست.

در واقع جیب شما به خوشبختی رسیده و نه خود شما. مدتی در اختیارتونه و بعدش هم از بین خواهد رفت. با اون پول نهایتا رفاهی برای خودتون خواهید ساخت، می­‌خورید و می‌­خوابید و لذت‌­های کوتاه مدت و لحظه‌­ای می­برید. ولی دیگه چیزی فرای اینها­ نیست. پتانسیل­‌های شما سرکوب خواهد شد؛ و بعد از مدتی، وقتی به خودتون نگاه می­کنید، متوجه میشید که دستتون خالیه. چون خودتون خالی موندید. چون از درون پر نشدید. چون شخصیت­تون در سطح یک شخصیت مکانیکی روزمره باقی مونده. در واقع میشه گفت که یک دیواری بودید که تنها کمی از دیوار بودن خودش لذت برده. نهایتش همینه.

اگر سطح تفکر شما در همین حده، باید بگم که شما خودتون رو نشناختید و از پتانسیل­‌های خودتون هیچ اطلاعی ندارید. وقتی خودتون رو نشناسید، وقت‌تون رو جاهای اشتباه صرف می­کنید.

الآن هم یک مشکل بزرگی که وجود داره اینه که مردم، زندگی رو فقط در کارشون می­بینن؛ اکثر آدما خودشون رو فراموش کردن. رشد کسب و کار شما هم به معنی رشد خود شما نیست.

اگر خودتون رشد نکنید، فقط و فقط باختید. و تمام

هیچ جای بحثی نداره.

پس اول شما باید خواسته­های درستی برای خودتون مشخص کنید. خواسته­های خوب شرایط خاصی دارن. شما باید این خواسته­های خوب رو بشناسید و قبلش باید خودتون رو بشناسید. بدون شناخت صحیح از خودتون، هر چیزی هم که به دست بیارید، بی ارزش خواهد بود. و این نکته­ایه که هیچ کسی احتمالا به شما نخواهد گفت.

 

۱۳) بعد از اینکه خواسته ­های خوب رو کشف کردیم باید چکار کنیم؟

برای رسیدن به خواسته‌­های خوب باید روش­ها و مسیرهای درست رسیدن به اون­ها رو کشف کنید. قرار نیست از هر مسیری به خواسته­های خوب برسید. چون مسیر شما قسمتی از شماست. قسمتی از شخصیت شماست و مسیر شما در واقع قسمتی از خواسته شماست.

 

۱۴) چی بخواهیم و چطور بهش برسیم؟

به عنوان یک پژوهشگر که در بسیاری از علوم تخصص داره، به این نتیجه رسیدم که انسان فقط و فقط باید یه خواسته اساسی داشته باشه و اون هم رشد واقعی خودشه. باید شخصیتش رو رشد بده. و رشد شخصیت تنها از راه رشد ذهن امکان­پذیره.

رشد ذهن هم تنها و تنها یک راه داره. اون هم رشد مسیر تفکر و آگاهیه. مسیری که با تلقین و باور به روش قانون جذب، در وجود شما از بین خواهد رفت.

برای شناخت بیشتر خودتون می­تونید از کتاب بازسازی ذهن هوشمند استفاده کنید. در این کتاب با شخصیت مکانیکی و هوشمند آشنا می­شید و وقتی شخصیت مکانیکی خودتون رو بشناسید، متوجه خواهید شد که چطور، روش­های قانون جذب، ذهن هوشمند شما رو به قتل می­رسونه و شخصیت مکانیکی شما رو بر شما مسلط می­کنه!

 

نکته:

هر کاری که منجر به رشد ذهن هوشمند شما نشه، تنها و تنها شما رو بدبخت می­کنه. دیگه انتخاب با خود شماست. به روش جذب شما نه رشد می­کنید، نه قدرت­های ذهنی شما افزایش پیدا می­کنه، نه به آگاهی می­رسید. و نه هیچ مهارت خاصی پیدا می­کنید. تنها در توهمات جذبی خودتون اسیر خواهید شد که رها شدن از این توهمات سال­ها زمان می­بره. شاگردان زیادی دارم که در این گرداب اسیر بودن. بعضی­ها زودتر رها شدن و بعضی­ها دیرتر. این دیگه بستگی به قدرت تفکر و آگاهی هر فرد داره که چقدر زمان برای خروج از این باتلاق نیاز داشته باشه.

این ویدیو رو حتما ببینید:

https://www.aparat.com/v/jzBek

 

۱۵) نقد رفتاری معتقدان به قانون جذب

یک روش دیگه برای درک اینکه قانون جذب، یک قانون غیر قابل اعتماد و توهمیه اینه که:

وقتی شما با یک جذبی صحبت می­کنید، به جای بحث علمی، فقط با تعصّب نسبت به دیدگاه­های خودش با شما بحث می­کنه. البته همه اینطور نیستن ولی اکثرا به همین شکل هستن. چرا؟

چون یک جذبی قدرت تفکر نداره که بخواد بحث علمی بکنه. چون روش تفکر یک جذبی، روش تلقینه. پس وقتی در مقابل شما قرار می­گیره، فقط دوباره از همون روش تلقین می­خواد استفاده بکنه. روش تلقین چیزی جز روش تعصب نیست.

البته دقت کنید که تلقین، اثرات جانبی و قابل مشاهده­ای داره. اینطور نیست که هیچ اثری نداشته باشه. ولی همین آثار نیاز به نقد داره. خیلی از آثرات تلقین مقطعیه و خیلی افراد فکر می­کنن که نتیجه گرفتن. دقیقا مثل

یک مسکن کوتاه مدت. این دوباره برمی­گرده به کوته بینی این افراد. چون نمی­تونن بیشتر از چند قدم جلوی پای خودشون رو ببین.

 

۱۶٫ خیلی­ها میگن: به روش جذب به خیلی از خواسته ­هامون رسیدیم

با بسیاری از دوستانی که به روش جذب زندگی و رفتار می­کنن صحبت می­کنم. بعضی­هاشون میگن ما به خیلی از خواسته­هامون رسیدیم. پس روش جذب درسته.

قبلا در این باره صحبت کردیم. شما اگر به خواسته­ای رسیدید، نتیجه اقدامات شماست و نه نتیجه قانون جذب. شما چیزی رو جذب نکردید. اقدام درستی انجام دادید و نتیجه اون اقدام رو گرفتید.

ولی مهم­تر از این مسأله اینه که شما هیچ رشدی نخواهید داشت. چرا که دیدگاه و تفکر شما، مانع رشد شما خواهد شد. چون نمی­دونید که باید در تفکر خودتون رشد کنید و برای همین، هیچ تلاشی برای اون نمی­کنید. برای همین به چند خواسته سطحی می­رسید و بیشتر از اون اتفاقی برای شما نخواهد افتاد.

خب سؤال پیش میاد که چرا این افراد نمی­تونن خودشون چنین تحلیلی از خودشون و مسیر زندگیشون داشته باشن؟

کسی که چشم بسته در مسیر زندگی خودش مشغول به حرکته، طبیعیه که هیچ چیزی نبینه و نتونه چیزی رو تحلیل کنه!

چطور این افراد چشم خودشون رو بستن؟ با کور کردن تفکر خودشون.

آدم­ها از راه تفکر به بینش می­رسن. حالا اگر شما تفکر خودت رو از بین ببری، قطعا بینش شما هم به مشکل می­خوره. و در واقع نمی­تونید چیزی رو

درست ببینید و تحلیل کنید. در یک مسیر اشتباه پیش میرید و با خودتون فکر می­کنید که …

 

۱۷) نقد دیدگاه ارتعاشی در قانون جذب

بعضیا میگن که دیگران بلد نیستن قانون جذب تدریس کنن. ما بلدیم. لزوما فکر کردن به چیزهای مثبت منجر به شکل­گیری نتایج مثبت نمیشه. بلکه همه داستان در ارتعاشاتیه که شما به کائنات می­فرستید و کائنات به خواسته شما پاسخ میده.

بریم سراغ نقد علمی این دیدگاه.

در اینکه مغز ما امواج خاصی به وجود میاره، جای بحث نیست.

مشکل از اونجا شروع میشه که ما بر خلاف قواعد فیزیک، ادعا بکنیم که ارتعاشات، همدیگرو جذب و دفع می­کنن.

در فیزیک، ارتعاشات که منجر به شکل­گیری امواج میشن، همدیگر رو تقویت یا تضعیف می­کنن. ولی هیچ وقت همدیگر رو جذب یا دفع نمی­کنن. کلا به هم کاری ندارن.

خب سؤال من اینه که شما از کجا چنین ادعایی مطرح کردید که ارتعاشات همدیگر رو جذب می­کنن؟

تمام شواهد علمی، خلاف دیدگاه شما رو ثابت می­کنه. با این حال برای بازار گرمی و استفاده از جهل مخاطب، باید به یک ایده عملی دست بندازن و ازش استفاده ابزاری بکنن.

به نظر شما این کار جنایت نیست؟

نقد بعدی به این دیدگاه حتی بیشتر مشخص می­کنه که مدعیان این روش، هیچ علمی ندارن و تنها با استفاده از واژه­‌های قلمبه سلمبه به دنبال جذب مخاطب و فروش آرزو به اون­ها هستن.

البته این نقد خیلی تخصصیه و ممکنه خیلی­‌ها به خاطر نداشتن دانش کافی نسبت به این موضوع، اون رو درک نکنن.

این نقد مربوط به خود سیستم تفکر و اتفاقاتیه که در ذهن ما می‌­افته.

بیایید از یک مثال برای درک این مطلب استفاده کنیم.

فرض کنید که قراره با فکر کردن و ارسال یک ارتعاش به یک شیء خارجی، اونو به خودمون جذب کنیم.

وقتی که ما به اون شیء فکر می­کنیم، در ذهن ما چه اتفاقی می­افته؟ ما یک تصویر از اون شیء در ذهن خودمون ساختیم و به اون تصویر فکر می­کنیم. خود شیء که در ذهن ما نیست. پس اگر فرض کنیم که داریم ارتعاشی می­فرستیم، در واقع ارتعاش تصویر ذهنی ما از اون شیء است.

تصویر ذهنی ما و واقعیت­‌های خارجی دو چیز هستن. یعنی تصویر ذهنی ما و واقعیت­‌های خارجی دو موجود هستن که هیچ ارتباطی با هم ندارن. ما تنها تصویری از واقعیت خارجی دریافت کردیم و این تصویر در ذهن ما شکل گرفته. این تصویر از واقعیت خارجی، یک تصویر ناقصه. چون ما تصویر رو از زاویه خاصی در ذهنمون ثبت کردیم؛ و هر واقعیت خارجی، بی­نهایت جزئیات داره که ما ازش هیچی نمی­دونیم. پس در واقع ما داریم به یک تصویر بسیار ناقص فکر می­‌کنیم و اون تصویر ناقص رو جذب می­کنیم. و ارتعاشی رو که ارسال می­کنیم، متناسب با تصویریه که در داخل ذهن ما شکل گرفته. این تصویر هیچ ارتباطی با واقعیت اون شیء نداره. پس عملاً ارتعاشات تصویر ذهنی ما و واقعیت اون شیء (اگر فرض کنیم ارتعاشی هم داره) یکی نیستن.

 

یعنی عملاً شما برای جذبِ یک تصویر ذهنی، ارتعاش تولید می­کنید؛ و متناسب با ارتعاش تولیدی شما، هیچ واقعیت خارجی وجود نداره.

پس هیچ جذبی هم اتفاق نخواهد افتاد.

البته گفتم که این مسأله بسیار پیچیده است و هر کسی نمی­تونه اون رو درک کنه. مگر اینکه با علوم ذهنی و شناختی آشنا باشه.

این هم نقد دوم به نظریه ارتعاش و جذب که به سادگی مشخص می­کنه، مدعیان جذب، هیچ هنری ندارن و فقط به دنبال رسیدن به خواسته­‌هاشون از راه فروختن آرزو به دیگران هستن.

مبحث فروختن آرزو یکی از پرفروش­ترین اجناس موجود در بازاره. و اگر شما هم آرزو خریدید، باید بگم که شخصیت مکانیکی خودتون رو بر زندگی خودتون مسلط کردید. نمی­تونید انتظار داشته باشید که به نتایج هوشمندانه برسید!

 

۱۸) نقد کلی به قانون جذب با نگاه علمی محض

وقتی از جذب خواسته­‌ها صحبت می­کنیم، قاعدتاً هر خواسته­ای ضمن این خواسته­‌ها قرار می­‌گیره. چه خواسته ثروت و سلامتی، چه خواسته هوشمندی و رسیدن به علم.

من برای شما یک تمرین ویژه دارم.

از شما می­خوام که یک مسأله ریاضیات بسیار سخت رو جلوی خودتون قرار بدید. بدون اینکه تلاشی بکنید و به دانش ریاضیات دست پیدا کنید، سعی کنید تا با تلقین و باور و ارسال ارتعاش به کائنات، این مسأله ریاضی رو حل کنید. لطفاً از راه دیگه­ای برای رسیدن به جواب مسأله استفاده نکنید!

خوشحال میشم تا نتیجه این تمرین رو با من در میون بگذارید.

خیلی از شماها مطمئن هستید که از این راه هیچ وقت نمی­تونید راه حل سؤال مورد نظر رو کشف کنید. حالا اونی که فکر می­کنه میشه، حتما بره و انجام بده.

این مثال ساده مشخص می­کنه که فروشندگان جذب، در واقع از خلأ فکری و احساسی شما برای رسیدن به ثروت برای خودشون سو استفاده می­کنن. در واقع به فروش جذب، شما رو به خودشون جذب کردن. همین افراد برای تبلیغ دوره­های خودشون به هزاران مدل تبلیغات روی میارن. نمی­دونم چرا نمی­رن و بشینن و بدون تبلیغات به جذب دیگران بپردازن.

اگر هم ادعا می­کنید که جذب بدون اقدام معنی نداره، قبلا درباره­اش صحبت کردیم. اگر جذب بدون اقدام معنی نداره، شواهد بسیار زیادی وجود داره که اقدام بدون جذب هم نتیجه میده. و این نشون میده که جذب، تنها یک توهمه.

 

۱۹) سؤال: پس چرا وقتی به چیزی فکر می­کنیم، اون رو بیشتر در زندگی می­بینیم یا حس می­کنیم؟ آیا معنیش این نیست که ما اون رو جذب کردیم؟

سؤال بسیار خوبیه و من هم دوست دارم جواب این سؤال رو با شما در میون بگذارم. رفتارها و احساسات شما قطعا از تفکر شما سرچشمه می­گیره. قانونی که در زندگی وجود داره، قانون توجهه و نه قانون جذب. معنیش چیه؟

 

وقتی شما نسبت به چیزی توجه دارید، اون چیز رو قطعا بیشتر می­بینید. نه اینکه اون رو جذب کردید. یعنی از ابتدا وجود داشته و جلوی شما بوده. شما تنها توجهی بهش نداشتید. وقتی تفکر و توجهتون رو نسبت  به مسائل تغییر می­دید، این باعث میشه تا اون مسأله رو بیش از پیش ببینید. انگار که نبوده و الان برای شما شکل گرفته. ولی واقعیت اینه که وجود داشته و جلو شما بوده. فقط شما اون رو ندیدید چون بهش دقت نداشتید.

مثلا کسی که منفی نگره، قطعا تمرکزش روی مسائل منفیه. و دنبال این هست که مسائل منفی رو ببینه. پس از بین تمام مسائل موجود، می­‌گرده و مسائل منفی رو پیدا می­کنه. همین شخص، هزاران مسأله مثبت هم داره که توجهی بهشون نداره.

و کسی که نگاه مثبت به مسائل داره، زاویه دید خودش رو نسبت به مسائل به شکل خاصی تنظیم کرده که فقط مسائل مثبت رو درک می­کنه. ولی منفی­ها از بین نرفتن و سر جای خودشون هستن.

حالا اگر کسی بیاد و ادعا کنه که شما با توجه به دید مثبت یا منفی، مثبت و منفی رو جذب کردید، این یک ادعای بی پایه و اساس  و برای بازارگرمی کار خودشه. قبلا در این مورد کامل توضیح داده شد.

فراموش نکنید که دیدگاه­های غلط، تنها و تنها کشنده ذهن و قدرت­های ذهنی شماست. سرمایه اصلی شما هم همین قدرت­های ذهنی هستن. حالا اگر دوست دارید این سرمایه­ها رو از دست بدید، به تلقین و باور پناه ببرید.

 

۲۰) قانون تفکر به جای قانون جذب

اگر بخواهیم نگاه دقیق­تری نسبت به اتفاقاتی که در قانون جذب  و تفکر ما می­افته، داشته باشیم، باید تفکر رو بشناسیم.

اون چیزی که در واقع داره اتفاق می­افته اینه که ما بر اساس دیدگا­ه­های خودمون رفتار می­کنیم.

یعنی عملکرد ما وابسته به دیدگاه­های ماست. طبیعیه که با تغییر دیدگاه­ها، رفتار ما هم تغییر کنه. بر اساس تغییر رفتاره که به نتیجه خاصی می­رسیم. به این روش نتیجه می­گیریم که تغییر دیدگاه منجر به تغییر نتایج شد. ولی اصلا به این توجه نداریم که تغییر دیدگاه، مستقیما منجر به تغییر نتایج نمیشه (مگر نتایج خاصی از جمله احساسات). بلکه رفتار و عملکرد ماست که نتایج رو برای ما به ارمغان میاره. قبلا درباره این نکته صحبت کردیم.

حالا اگر بر اساس قانون جذب اومدیم و بعضی دیدگاه­های جدید رو به خودمون قبولوندیم و بر اساسش رفتار کردیم، اونوقت به نتایج جدیدی هم

خواهیم رسید. پس اون چیزی که داره واقعا اتفاق می­افته، یک تغییر دیدگاه ناقص و یک عملکرد ناقصه که نتیجه خاصی رو به همراه داره.

از این قانون بسیار بهتر میشه دفاع کرد. ولی نکته اینه که هیچ جذبی اتفاق نیفتاده بلکه ما بر اساس رفتار خودمون به سمت چیزهای دیگه حرکت کردیم.

یعنی واقعیت، برعکس قانون جذبه. چیزی به سمت شما جذب نمیشه. این شما هستید که به سمت خواسته­‌های خودتون حرکت می­کنید.

 

۲۱) تلقین بر روی جسم تأثیر داره ولی این تأثیر لزوماً تأثیر مثبتی نیست. اثرات تلقین لحظه ­ایه!

چند نفر از افرادی که در دوره­های جذب شرکت کردن به من گفتن که ما نمونه­های فراوانی دیدیم که تونستن سلامتی رو جذب کنن.

روش جذب سلامتی چطور بوده؟ اینطور بوده که هر روز، باید جملات خاصی رو به فرد مریض تلقین می­کردن و بعد از مدتی هم این فرد مریض بهبود پیدا کرده.

بعد میگن این نشون میده که قانون جذب درسته!

این مال وقتیه که شما هیچ اطلاعی از عملکرد مغز و شخصیت مکانیکی خودتون ندارید. طبیعیه که نتیجه­گیری شما هم ناقص باشه.

مغز انسان ویژگی­های خیلی خاصی داره. یکی از این ویژگی­ها، قدرت تحلیل بسیار پایین و تأثیر پذیری سریعه.

مغز انسان یک هدف بیشتر نداره و اون هم تضمین بقای جسمه. برای همین، حالت­های تدافعی خاصی به خودش می­گیره. یکی از این حالت­های تدافعی، واکنش نشون دادن نسبت  به اطلاعات خارجی بدون تحلیله.

یعنی مغز بر اساس عملکرد طبیعی خودش، همه چیز رو با بقا میسنجه و حتی این سنجش می­تونه اشتباه باشه. نتیجه این سنجش، ایجاد رفتار خاصیه.

در مورد تلقین، مغز انسان عملکرد خاصی داره. از اونجا که تلقین، یک ورودی اطلاعاتیه، مغز اون رو به عنوان اطلاعات جدید می­پذیره و بر اساس اون، عملکرد خودش رو تنظیم می­کنه.

این اطلاعات ورودی ممکنه درست یا نادرست باشه. ولی مغز، چون به شکل خودکار، قدرت تحلیل پایینی داره، همون اطلاعات ورودی رو می­پذیره. این یکی از ویژگی­های افراد مکانیکیه.

 

وقتی مغز این اطلاعات رو پذیرفت، هورمون­های جدیدی ترشح می­کنه و رفتار متفاوتی از خودش بروز میده. یا ترس و حالت دفاعی تولید می­کنه یا اعتماد به نفس و حالت تهاجمی.

طبیعیه که در این صورت، تغییرات خاصی در بدن پیدا بشه. این تغییرات هم می­تونه مثبت باشه و هم منفی.

یعنی اگر مغز شما اطلاعات نادرستی دریافت کنه و بر اساس اون اطلاعات نادرست، رفتار نادرستی از خودش نشون بده، شما تحلیلتون این خواهد بود که:

از این تلقین­ها جواب گرفتید، در حالی که با این تلقین، بدن خودتون رو در معرض خطرات بسیار بیشتری قرار دادید.

البته حالت­های کمی هم وجود داره که این تلقین می­تونه مفید باشه. ولی فایده­اش بسیار سطحی و کمه.

۲۲) جایگزین تلقین چیه؟

خیلی­‌ها می­پرسن:

خب اگر تلقین نکنیم پس چطور تغییرات مثبت رو به وجود بیاریم.

قبلا هم گفتم، بهترین راه ایجاد تغییرات درست و مفید و ارزشمند، عملکرد صحیح بر اساس بینش صحیحه.

همیشه مسیر آگاهی و تفکر، بالاتر از مسیر جهل و تلقین و باور کردن بی پایه و اساسه. پس مطمئن باشید اگر از مسیر درست هر چیزی وارد بشید، به بهترین شکل به نتیجه می­رسید.

یعنی نگران این نباشید که بدون تلقین، سلاحی ندارید. بلکه مسیر آگاهی همیشه برای شما کارگشا خواهد بود. در مورد مسائل جسمی هم همینطور.

با روش­های درست تفکر و شناخت جسمتون، می­تونید تغییرات بسیار قوی­تر و بهتری در جسم ایجاد کنید و در این باره در کارگاه­های بازسازی ذهن هوشمند کامل صحبت می­کنیم.

برای دریافت کتاب بازسازی ذهن هوشمند به وبسایت مهندسی فکر استاد حکیم مراجعه کنید.

 

۲۳) آیا قانون جذب حالت درستی هم می­تونه داشته باشه؟

اگر تا به اینجای مقاله همراه من بودید، برای شما یک هدیه ویژه دارم. اگر به دنبال کشف حقیقت و رشد واقعی هستید و تعصب رو کنار گذاشتید، می­خوام روش صحیح جذب رو بهتون بگم.

ممکنه بپرسید که بعد از تمام نقدهایی که به جذب وارد کردید، مگر حالت درستی هم می­تونه وجود داشته باشه.

بله!

یک حالت درست از جذب وجود داره که از همون قاعده جاذبه در فیزیک استفاده می­کنه.

یکی از رشته­‌هایی که کار کردم فیزیکه و این باعث میشه تا درک متفاوتی از مسائل فیزیکی داشته باشم و بتونیم این مطالب رو به زندگی واقعی ربط بدم.

 

۲۴) قانون جاذبه در فیزیک چی میگه؟

قانون جاذبه در فیزیک به این شکل هست که:

هر جسمی که جرم بیشتری داشته باشه، قدرت جاذبه­اش هم بیشتره.

و هر چی جاذبه بیشتر باشه، میزان تأثیر گذاری اون جسم بر روی اجسام اطراف بیشتر خواهد بود.

خب حالا این چه ربطی به قانون جذب و زندگی داره؟

ربطش اینه که هر چی جرم شما بیشتر باشه، چیزهای بیشتری رو به سمت خودتون جذب می­کنید.

از جمله ثروت و روابط عالی.

البته منظورم از جرم، جرم جسم شما نیست. بلکه جرم شخصیتی شماست.

یعنی هرچی شخصیت شما از داخل، پُرتر و سنگین­تر باشه، جرم شخصیتی شما هم بیشتره.

این باعث میشه تا چیزهایی که دوست دارید، راحت­تر به دست بیارید.

 

۲۵) چطور جرم شخصیتی خودمون رو افزایش بدیم؟

برای افزایش جرم شخصیتی، باید اقدامات خاصی انجام بدید. اول از همه باید شخصیت خودتون رو بشناسید و ببینید شخصیت فعلی شما چه شخصیتیه. بعد باید ببینید چه چیزهایی شخصیت شما رو رشد میده.

باید مهارت کسب کنید. باید قدرت­های ذهنی خودتون رو افزایش بدید. از همه مهم­تر، قدرت تفکر شماست که مشخص می­کنه، از چه موقعیتی چطور استفاده کنید. هر چی قدرت تفکر شما بیشتر باشه، قدرت استفاده شما از فرصت­های موجود بیشتره.

و بعد از مدتی که جرم شخصیتی شما افزایش پیدا کرد، خواهید دید که چطور همه  چیز در زندگی راحت شده، هیچ مشکلی نمی­تونه شما رو درگیر کنه، بزرگ­ترین مسائل به راحتی حل میشن و راحتی شما در زندگی با زندگی گذشتتون اصلا قابل مقایسه نخواهد بود.

ولی این یک توضیح بسیار سریع برای رشد جرم شخصیتی بود.

برای اطلاعات بیشتر و کامل­تر، باید از بازسازی ذهن هوشمند خودتون شروع کنید؛ که به صورت یک کتاب آماده شده و قطعا می­تونید استفاده‌­های زیادی از اون ببرید. به وب سایت مهندسی فکر مراجعه کنید.

[button color=”green” link=”https://mohandesifekr.com/product/zehn-hooshmand-0/” align=”center” target=”_blank” radius=”10″]دریافت کتاب بازسازی ذهن هوشمند صفرم[/button]

در پایان این مقاله، هر سؤالی داشتید، حتما با من در میون بگذارید ولی خواهش من از شما اینه که محدودیت­‌ها و تعصب‌­های ذهنی­تون رو کنار بگذارید تا بتونید به بهترین نتایج برسید.

البته می­دونم که همه کسانی که این مقاله رو مطالعه می­کنن اینطور نیستن. ولی کسانی که بر اساس سیستم جذب زندگی کردن، تعصب عجیبی دارن که باعث میشه از بسیاری از مسائل عقب بمونن و فرصت­‌های بسیاری رو از دست بدن.

در نهایت اگر دوست دارید با سیستم جذب به زندگی ادامه بدید، شما کاملا مختار هستید؛ من هیچ اعتراضی به انتخاب شما ندارم.

مهم اینه که توجه داشته باشید، نتایج انتخاب­های شما، دست شما نیست. شما فقط می­تونید انتخاب کنید که چه مسیری رو برید.

نتیجه هر مسیر، در انتهای مسیر خواهد بود که نمی­تونید ازش فرار کنید.

 

همچنین این مقاله علمی را بخوانید :

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی زندگی ارزشمند خود را شروع کنید

 

مقالات انگلیسی زبان را در وبسایت زیر مطالعه کنید.

imindmentor.com

۱۵ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام آقای حکیم
  ۱/۵ساعت مقاله شمارا با دقت خواندم
  مردی ۴۲ ساله هستم با شغل آزاد
  قصد گفتگوی تلفنی با شما را دارم

  پاسخ
 • بهنام
  2020-08-08 03:56

  بادرود….ایرادات استدلالهای شما بسیارابکی و سطحی بودند من مدافع جذب نیستم ولی حرفاتون بچگانه بود طوری ک با حرص و ولع شروع کردم مطالعه ی مقالتون رو ولی نصفه رها کردم ادامه ی خوندنشو…حیف ک حوصله ندارم پاسختونوبدم..تشکر ومعذرت

  پاسخ
  • مهدی حکیم
   2020-08-08 12:07

   سلام دوست گرامی. اگر دقت کنید، همین ادعای شما یک ادعای بی‌پایه و اساس و آبکی هست. اینکه شما ادعا کنید استدلال‌ها آبکی هست، منجر به آبکی بودن استدلال‌ها نمیشه، بلکه باید ایراد هر استدلال را به شکل جداگانه مشخص کنید و دلیل ادعای خودتون رو مطرح کنید تا مشخص بشه سطح هر استدلال چقدره. اینکه لحن نوشته به صورت خودمونی هست، با اینکه از چه استدلال‌هایی استفاده شده و پیش‌فرض‌های این استدلال‌ها چی هست دو تا مبحث متفاوته. در قسمت بعدی گفتید که حرفاتون بچه‌گانه بود. احتمالا شما درگیر لحن نوشته شدید و دلایل و استدلا‌ل‌ها رو ندیدید. شاید هم چیزهایی که دلیل نبودند رو به عنوان دلیل فرض کردید. هیچ کدوم معلوم نیست چون فقط ادعای شما مطرح شد و برای ادعای شما حتی یک نمونه ساده هم مطرح نشده.
   استدلال‌های بنده با توجه به قواعد علوم مختلف مطرح شدن و احتمالا شما باید کمی مطالعات علمی خودتون رو در زمینه‌های مختلف از جمله مغزشناسی و عصب‌شناسی، فیزیک قدیم، فیزیک مدرن، روان‌شناسی، منطق و فلسفه افزایش بدید.
   احتمال بعدی اینه که شما خودتون در توهم آگاهی باشید و فکر کنید که استدلال‌هایی که معمولا خودتون استفاده می‌کنید، استدلال‌های قوی‌ای هستن. برای کشف این موضوع و قضاوت درباره این مورد، لازمه از تکنیک‌‌های تفکر انتقادی و مهارت‌های تفکر استفاده بفرمایید.
   بر اساس نکات مطرح شده، هر ایرادی به استدلال‌های بنده مطرح باشه با کمال میل پذیرا هستم اگر این ایرادات واقعی باشن.
   نکته آخر، درک پیش‌فرض‌های یک مسأله است که بنده احتمال میدم پیش‌فرض‌های این مقاله رو دقیق متوجه نشدید و با پیش‌فرض‌های خودتون به قضاوت پرداختید.
   این مقاله بر اساس تمام نکاتی که درباره جذب مطرح شده نوشته شده و هر قسمت مربوط به یک ادعا و نکته در ادعاهای جذبی هست. اگر هم با جذب کاملا آشنا نیستید، طبیعیه که بعضی از بخش‌ها رو متوجه نشید.
   قسمت‌های زیادی به عنوان ادعاهای جذبی مطرح شده …

   پاسخ
   • بهنام
    2020-08-09 05:23

    درود …من کاری ب سبک نوشتاری یا ب قول خودش ما لحن ندارم…فقط یکی دو موضوع رو میگم خدمتتون…شما بفرمائید در کدوم کتاب نوشته شده یامضمونش اینه بوده ک شما بچیزی بیندیشید سپس اون شی غلطان از زمین و هوا ب سوی شما میاد ودردستای شما قراره میگیره؟؟در کجا قانون جذب یا دقیقتربگم فرضیه ی جذب همچین ادعایی داره؟؟!!جذب میگه ک شما ابتدا ب چیزی فکر کنید ب شیوه ی مثبت وفکر غالب شما باشد سپس کائنات اون شی یا خواسته رو سرراه شماقرارمیده مثال.. شما ب یک خودرو فکر میکنید بعداز مدتی طبق ادعای جذب شما با کسی کارشراکتی انجام میدید یا ….بالاخره فرصتی پیش میاد ک شما مبلغی ب دستتون می رسه برا خرید خودرو و صدالبته هم بایستی قیام کنی برای انجام این شراکت فرضی ک پولی ب شما برسه

    نوشتین ک مدافعان جذب وقتی ب بن بست میرسن سنگرعوض میکنن میگن ن تنها بافکر نمیشه اقدام هم لازمه خب درسته …درمثال فوق خرید خودرو..جذب میگه ک نیازی نیست شما برا خرید خودرو برنامه ریزی کنید این کار کائنات است.(شیوه ی دست یافتن ب ارزو)

    مخلص کلام اینکه شما نوشتید بدون فکر اگ کاری انجام بدید ب نتیجه نمی رسیم بعدمثال کتاب میزنی ک….
    می پرسم ک مگه بدون فکر هم میشه کاری انجام داد ؟؟حتی اگ این فکر در کسری از ثانیه باشه
    بعدشم موضوع باور تلقین …تلقین اگر همراه آگاهی باشه ک نمیشه اسمشو تلقین گذاشت چون ناخودآگاه وبایستیدرضمیرناخوداگاه ثبت بشه تادرزندگی متجلی بشه همچنین است باور اگر در سطح خودآگاهی بمونن ک بی ثمرند..بعدشم جذب چ ربطی ب باوردرست یانادرست داره ارزشمند باشه یا نباشه درهرصورت نتیجه اش مهمه… والسلام

    اینم بگم خدمتتون من چند کتاب معتبر در جذب بیشترنخوندم مطالعاتم ربطی ب این موضوع ندارن…شادوتندرست باشین

    پاسخ
    • مهدی حکیم
     2020-08-09 10:10

     سلام. ممنونم از پاسخ شما.
     اولاً در زمینه جذب دیدگاه‌های مختلفی وجود داره و شما احتمالاٌ بعضی از اون‌ها رو شنیدید. در ابتدای مقاله به این نکته اشاره شده. این ایرادی که وارد کردید، ضعف در استدلال نیست. بلکه اگر ادعای شما درست باشه، ضعف در نقل قول خواهد بود. پس لازمه اول تمام ادعاها در این زمینه رو مطالعه بفرمایید. بنده هم خلاصه این ادعاها رو با توجه به مطالعات طولانی و شنیدن صحبت‌های اساتید مختلف در داخل و خارج خدمتتون ارائه کردم.
     اینکه می‌فرمایید جذب میگه کائنات اون شیء رو بر سر راه شما قرار میده، در جای خودش نیاز به ترجمه و تبیین مفهومی داره.
     دوم اینکه اگر هم با پیش فرض شما پیش بیاییم، تازه به مبحث اثبات و استدلال می‌رسیم. شما پیش فرض رو با استدلال جابجا گرفتید.
     در قسمت بعدی در مورد اقدام، بنده با اساتید بزرگی صحبت کردم که گفتن حتی اقدام هم لازم نیست. شما احتمالا این اساتید رو ندیدید. اینکه اطلاعات شما نسبت به این موضوع ناقص هست، تقصیر من نیست. من در این مقاله سعی کردم تمام نظرات رو لحاظ کنم. نه فقط دیدگاهی که شما نسبت به این موضوع مد نظرتون هست.
     در مورد انجام کاری بدون فکر، بله، میشه کاری رو بدون فکر انجام داد ولی چون نمونه‌هاش بسیار کم هست، شاید شما متوجهش نشده باشید. نمونه ساده این کار وقتیه که شما دارید قدم می‌زنید و در چاله‌ای می‌افتید. شما نه به چاله فکر کردید و نه تصوری از وجود چاله داشتید ولی نتیجه رفتار و کار شما افتادن در چاله بود.
     در مورد موضوع تلقین، شما لازمه ابتدا با ذهن مکانیکی و مکانیزمش و همچنین ذهن هوشمند و ساختارش آشنایی دقیق و کامل داشته باشید. در این قسمت شما دوباره استدلال و پیش فرض رو جابجا فرض کردید. پیش فرض شما درباره تلقین، بر اساس مطالعات و تصورات شماست. در حالی که توضیحات بنده در این خصوص، مبتنی بر اکتشافات جدید در زمینه ذهن مکانیکی و ساختارش و عملکرد مغز هست.
     اشتباه استدلالی شما در این قسمت اینه که بدون در نظر گرفتن پیش‌فرض‌های من، پیش‌فرض‌های خودتون رو صحیح فرض کردید و ادعای جدید بنده بر لزوم آگاهانه بودن تلقین رو رد می‌کنید. این اسمش استدلال نیست. کل بحث بنده در این قسمت، رد کردن روش تلقین و روش دست‌یابی ناخودآگاه به خواسته‌هاست. و درباره ضررهای فراوان تلقین صحبت شد. صحبت بنده این بود که روش تلقین، روش درستی نیست. و در دراز مدت ضررهای بسیار زیادی داره که در این باره توضیح داده شد.
     و در مورد نکته آخر شما باید بگم که باور درست یا نادرست، برای ذهن هوشمند بسیار مهمه. و باورهای نادرست یا غیر ارزشمند، در درازمدت نه تنها نتیجه مثبتی نداره، بلکه مشکلات فراوانی برای انسان به وجود میاره. با توجه به این نکته، روش جذب رو رد می‌کنیم. یعنی طبق فرموده شما، جذب ارتباطی با باور درست و ارزشمند نداره و فقط نتیجه مهمه و بنده هم بر اساس همین صحبت شما می‌گم که همین یک ایراد اساسیه. وقتی کسی با ذهن هوشمند خودش آشنا باشه، قطعا به این نکات توجه ویژه‌ای خواهد داشت.
     اگر سؤال دیگری بود در خدمتم.

     پاسخ
    • سلام برادر عزیز
     میخواستم یه سری نکات و خدمت شما عرض کنم اول از همه اینکه هیچ وقت کسی رو که چندین سال تحقیق کرده و در شروف علم بوده تحقیر نکن و نگو رفتار بچه گانه چون با این کارت داری غرور و شهرتش رو میبری زیر سوال و لکه دار میکنی ، درضمن بعضی وقت ها رفتار های بچه گانه بزرگ خیلی بهتر از رفتارهای بزرگانه ی ناآگاهانه هست.
     در متنتون اشاره کردید قانون جذب میگه به شیوه مثبت فکر کن و بعد کائنات اونو به سمت تو میاره حالا من چند تا نکته عرض میکنم:
     ۱_ ار کجا میدونی چیزی که داری بهش فکر میکنی مثبت هست یا منفی
     ۲_شما کائنات رو قبول دارید؟؟ اصلا چی هستن؟؟ و آیا مفهوم و درک عمیقی از این موضوع دارید ؟؟ اگر قرار بود دنیا دست کائنات باشه پس خدا و ائمه این وسط چکار میکنن.
     ۳_شما ضمانتی دارید که اگر همه کار های زندگی و روزمره مون رو بسپریم دست کانئات همه چی درست میشه؟؟ اصلا وقتی خودم بهش فکر میکنم میبینم خیلی غیر
     منطقیه، اما من فکرم رو ضمانت میکنم چون مغزم رو کسی درست کرده که عالم تر از هرکسیه و قدرتی به مغز داده که ما انسان ها هنوز بهش پی نبردیم و ازش بی خبریم و هنوز نمیدونیم باهاش چه کاری میشه انجام میداد و چون آگاهی از قدرت مغزمون نداریم چسبیدیم به کائنات که شاید اونا یه کاری بکنن. که من هم اصلا کائنات رو قبول ندارم چون تا وقتی که خدا و ائمه و اعلم تر از کائنات هست چرا باید به کائنات متوسل بشیم؟؟؟!!!
     توی متن اشاره کردید که سنگر عوض میکنن و با این موضوع مخالف بودید خب حالا بزارید من بگم…. خوب گفتیم قانون جذب میگه به هرچی فکر کنی کائنات اونو به سمت تو میارن و بعد میاد میگه که تنها این کار لازم نیست وباید اقدام هم انجام بدید… خب ببین برادر من مدعیان جذب اینجا کاملا دارن میزنن زیر حرفشون چون اول میاد کائنات رو در نظر تو بزرگ میکنه و میگه اگه بهش فکر کنی اونا برات انجام میدن و همه کار ازشون بر میاد اما وقتی میگه اقدام لازمه یعنی عملا داره میگه که کائنات ناتوان هستند و توانایی کافی ندارن حالا اگه میخوای آرزوت برآورده بشه تو هم باید تلاش کنی و اقدامی انجام بدی و اینکه هیچ کاری بدون عمل میسر نمیشه… یعنی قشنگ دارن میزنن زیر نظریه اولی که خودشون داده بودند و نظریه اول هم این بود که فقط فکر کنید کافی هست. حالا یه الگو بهت میدم که بهتر متوجه بشی:
     فکر مثبت کن تا کائنات اونو به سمت تو بیارن< فکر + اقدام< وقتی میگه اقدام یعنی فکر تو و کائنات به تنهایی میسر نیست و اینجاست که خودشون میزنن زیر حرفشون وخبر هم ندارن< وقتی میگه اقدام یعنی کائنات ناتوان < پس اگر ناتوان اند چرا باید ازشون کمک بخوایم و بهشون امیدوار باشیم< اگه ناتوان اند پس چرا توی نظریه اول قانون جذب ازشون استفاده میشه.
     این کل ماجراست…. سعی کن همیشه به موضوعات عمیق نگاه کنی نه سطحی شما توی صحبت هاتون به استاد گفتید سطحی نگر اما از حرفاتون متوجه شدم که خودتون دارید سطحی نگاه میکنید و اگر عمیق میدید قطعا نظرتون این نبود.
     درضمن بزار یه چیزی بگم من طرفدار آقای حکیم نیستم ، به هیچ وجه فکر نکن که طرفدارشم یا میشناسمش که دارم از حرفاش دفاع میکنم. نه ، اصلا اینطور نیست من تفکرات و منطق خودم رو به شما گفتم…. مدتی بود کلمه قانون جذب رو شنیده بودم اما نمیدونستم چیه مقاله آقای حکیم رو باز کردم و اولش نظریه های مدعیان قانون جذب بود و بدون اینکه حرف های آقای حکیم رو بخونم با خودم گفتم قانون جذب واقعا اینه!!!! چه بی منطق!!! بعد که حرف های شما رو خوندم و از چند تا ازدوستام خواستم برام قانون جذب رو بگن متوجه شدم جریان چیه… اما جریان چیزیه که منطق من اصلا قبولش نمیکنه.
     ببخشید سرت رو درد آوردم و معذرت میخوام اما فکر کردم نیازه اینجا این چیزا رو بگم.

     پاسخ
     • مهدی حکیم
      2020-10-23 01:31

      سلام. ممنونم از توضیحات شما. بنده به هیچ وجه ناراحت نمیشم از اینکه کسی چنین حرفی رو به من بزنه. بلکه سعی می‌کنم با دلیل علمی، ادعاش رو رد کنم. مهم نیست که در بحث علمی، دیگران رفتارهای غیر علمی از خودشون بروز میدن. مهم اینه من رفتار درستی داشته باشم و تأثیر نپذیرم. و قطعا به کار بردن الفاظ و القاب نابجا، من رو تحت تأثیر قرار نمیده و غرور و شهرتم رو لکه دار نمی‌کنه. چون شهرت و جایگاه من بر اساس علمم هست و نه بر اساس بازی‌های اجتماعی و رسانه‌ای و حتی اگر دیگران دیدشون نسبت به من خراب بشه، باز هم اهمیتی نداره. مهم اینه که من وظیفه‌ام رو دقیق و کامل به جا بیارم. چونکه جایگاه من پیش خودم و خدا و ارزشم پیش خودم و خدا، بالاتر از هر چیز دیگری است و هیچ اهمیتی نداره که دیگران این جایگاه رو درک بکنن یا نه. ما در این دنیا هستیم تا کار خاصی انجام بدیم و وظیفه‌مون رو باید به بهترین شکل پیاده‌سازی بکنیم.

  • هوشیار
   2023-04-10 11:38

   عدم برخورداری از قدرت ادراک ذهنی منتج به عدم تحلیل درست مسایل و موضوعات میشود، متاسفانه،!!

   پاسخ
 • سلام مقاله رو خوندم و از هر اعتبار علمی و نظری فاقد اعتبار هست .
  اینکه برای رسیدن به چیزی باید به زمین و زمان و ارتعاش و سیگنال ها متصل بشیم بسیار دور از تفکر علمی و مقاله شما کاملا شبه علم هست و تمیز دادن علم و شبه علم کار هر کسی نیست /

  پاسخ
  • مهدی حکیم
   2023-02-01 16:54

   متشکرم از نظر شما ولی نشون میده که شما اصلا این مقاله رو نفهمیدید.
   جدای از اینکه نظر شما، دقیقا چیزی هست که در این مقاله اثبات شده، نشون میده شما ساده‌ترین تحلیل‌های اولیه رو انجام ندادید و بدون فکر کردن نظر دادید.
   لطفا دقتتون رو بیشتر کنید تا به اشتباه نیفتید.
   در این مقاله نظر جذبی‌ها گفته شده و بعدا نقد شده. ولی شما مشخصا مقاله رو درست و کامل بررسی نکردید و صحبت شما نشون میده که ادعای مطالعه مقاله کاملا ناصحیحه.
   بیشتر دقت کنید تا دوباره برداشت غلط نداشته باشید.
   در این مقاله ادعای نظریه جذب رد شده و نه تأیید.
   من واقعا نمی‌دونم چرا بدون مطالعه دقیق بعضیا نظر میدن

   پاسخ
 • زلیخا حسینی فر
  2023-04-01 17:16

  سپاسگزارم از مقالهٔ خوبتون
  من از اساتید قانون جذب و روش هایی که سالها تدریس کرده اند نتایج شگفت انگیزی دیدم،ولی با مطالب مقالهٔ شما و کار کردن روی شخصیت و مهارت ها هم کاملاً موافقم.
  از نگاه من هیچ مطلقی وجود ندارد…
  راه ها و روش ها تکمیل کنندهٔ هم هستند…
  در کنار تلقین،تمرین نیاز هست
  در کنارِ باور،اقدام نیاز هست
  الگو داشتن… دنبال کردن روش های انسان های موفق…
  شکرگزار بودن…
  پاکسازی، مراقبه،…و همهٔ انواع علم ها در کنار هم می توانند پکیجی باشند برای رُشد…
  اما در کل شیوهٔ تفکرتون رو دوست داشتم، به ویژه از نگاه منطق و ریاضی…

  پاسخ
  • مهدی حکیم
   2023-04-01 18:16

   سلام. از نظرتون متشکرم. ولی مسأله اینه که شما چون نتونستید پشت پرده مسائل رو تحلیل کنید، دقیقا نمی‌دونید نتایجی که به دست آوردید چرا شکل گرفته.
   این مسائل نیاز به قدرت تحلیل بالا داره و دقیقا مشکل اصلی قانون جذب هم همینه که قدرت تحلیل رو از بین میبره.
   از طرفی دیگه نتایجی که شما به دست آوردید، با توجه به همین مقاله و دلایلی که توضیح دادم، نتیجه تئوری جذب نیست و نتیجه مسائل دیگه است. شما باید بتونید تحلیل کنید تا گول نخورید.
   در آموزش‌های تخصصی این مطالب رو توضیح میدیم. شما با قانون جذب به رشد شخصیتی نمی‌رسید. بلکه مسیر رشد شما نابود میشه. چون وسیله رشد شما رو از بین میبره و اون هم قدرت تفکر هست.
   شما به این دنیا نیومدید تا به آرزوهاتون برسید. به این دنیا اومدید تا رشد کنید و برای رشد کردن هم باید مسیر مشخصی رو طی کنید.
   ایراد اصلی آموزه‌های جذبی اینه که جلوی رشد درونی شما رو می‌گیره و به شما توهم میده. ولی تشخیص همین مسائل خودش نیاز به قدرت تحلیل داره. تا شما قدرت تفکر و تحلیل نداشته باشید، نمی‌تونید اصلا تشخیص بدید که موفق شدید یا فقط توهم موفقیت به دست آوردید. و این سؤال بیش از پیش نشون میده که با آموزه‌های جذب، نمی‌تونید به سعادت برسید.
   ده‌ها دلیل برای نادرست بودن قانون توهمی جذب مطرح شده. همه رو باید مطالعه کنید و تحلیل کنید.
   همین کافیه که اساتید جذب برای جذب شما از قانون جذب استفاده نکردن و از پیشرفته‌ترین روش‌های بازاریابی بهره بردن.

   پاسخ
 • با سلام من مطالب شما و دیگر دوستان را به دقت خواندم و صادقانه عرض میکنم هم شما دقیقا درست میفر نمایید و هم دوستان چون آن چیزی که اعتقاد دارید همان را زندگی خواهید کرد

  پاسخ
  • مهدی حکیم
   2023-07-10 18:43

   سلام. متشکرم. ولی با صحبت شما موافق نیستم. چیزی که اعتقاد دارید، روی رفتار و افکار شما تاثیر میزاره ولی لزوما نتایج بیرونی مبتنی بر اعتقادات شما شکل نمی‌گیرن.
   برای درک این مسأله دلایل و اثبات‌های زیادی وجود داره که باز بر می‌گرده به روش تفکر شما که بتونید این‌ها رو تجزیه و تحلیل کنید یا خیر. ولی اعتقاد داشتن به چیزی باعث درست بودنش نمیشه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

دوره صوتی

بالاتر از موفقیت باش به سبک مهندسی فکر
ثبت نام در دوره
این دوره به ایمیل شما ارسال خواهد شد
close-link

دریافت کتاب

لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لینک دانلود را به ایمیل من ارسال کن
close-link